TOP 20 En iyi forklift tedarikçileri  2017 – 2018

AnasayfaGenel

TOP 20 En iyi forklift tedarikçileri 2017 – 2018

Yeryüzünde devletler parçalanıp kontrolü daha kolay daha küçük devletler oluşurken sektörümüzde bunun tersine şahit oluyoruz. Şirketler arası eskid

Forklift İthalatına Gözetim Uygulaması
Forklift Güvenlik Önlemleri | Önce İş Güvenliği
Forklift Ehliyeti

Yeryüzünde devletler parçalanıp kontrolü daha kolay daha küçük devletler oluşurken sektörümüzde bunun tersine şahit oluyoruz.

Şirketler arası eskiden de satınalmalar, birleşmeler olurdu, ama o dönemlerde genellikle alım-satımlar aynı sektör dalı içinde olurdu, sektör dalları arasında satınalmalara birleşmelere pek rastlanmazdı.

Şimdi ise, şirketler özellikle farklı sektör dallarından satınalmalar, birleşmelerle devasa konglomeralar haline geliyor.

İşte, TOP-20 2017’de de bunun yansımalarını görüyoruz.

 

Elbette büyümek iyi bir şey, ama büyüyen organizmaların kontrolünün de o derece zorlaşacağını hesaba katmak gerekir. Bakalım bunun arkası gelecek mi?

Aşağıda, “Modern Materials Handling” dergisinin son sayısında yayınlanan yazıyı dikkatlerinize sunuyorum. Bakalım yorumunuz ne olacak.

Forklift Tedarikçileri

TOP 20 -2017

TOP 20 forklift tedarikçileri listesi, sektördeki satın almaların sonucu olarak dramatik bir değişim gösteriyor.

 

Top 20 Forklift Tedarikçileri’nin bu yılki listesi, 70 yıldır görülmemiş bir şekilde öncekilere hiç benzemiyor (bkz. “Tablo.1 TOP 20 -2017” tablosu, ayrıca “Tablo.3 ITA Forklift Sınıfları” tablosu ve “Tablo.4 ITA Forklift Sınıflandırması” tablosu”). Şirket isimleri tanıdık olsa da, tepedeki iki markada geçen yıldan bu yana değişiklikler oldu. Toyota, sistem entegratörleri Bastian Solutions ve Vanderlande Industries’i satın alırken, KION da, En İyi 20 Sistem Tedarikçiler listesinde 3 numara olan Dematic’i satın aldı.

Bu gelişmeler, Endüstriyel Forkliftçiler Birliği (ITA) başkanı ve Toyota Material Handling North America’nın başkanı ve CEO’su Brett Wood’a göre, normdan dramatik bir ayrılmayı temsil ediyor.

 

“Bunu Konsolidasyon 2.0 olarak düşünmek istiyorum” diyor. “Geçmişte satınalmalarda birbirinin benzeri olma eğilimi hakimdi; forklift üreticileri diğer forklift üreticilerini satın aldı ve otomasyon şirketleri de diğer otomasyon şirketlerini. Bu yeni paradigma altında, farklı segmentler arası satın almalara tanık oluyoruz. Malzeme elleçleme dünyası, bu tür ayrı cinsler arası birleşmeyi ilk defa görüyor.”

Hatta Konsolidasyon bile doğru terim olmayabilir, Wood kabul etmek zorunda kalıyor. Olan şey, yaklaşan müşterileri göz önünde tutarak bir “tek noktadan alışveriş” mesajıyla teknolojilerin ve ürünlerin doğru bir şekilde birleştirildiği imajını uyandırmak.

“Yakın gelecekte, müşteriler depolarında ihtiyaç duydukları her şey için tek bir tedarikçi kullanacaklar” diyor Wood. “Tüm enerjilerini bir veya iki tedarikçiye odaklayabilmeleri ve malzeme elleçleme gereksinimlerini düşünmeksizin kendilerini en iyi yaptıkları işe konsantre edebilmeleri, müşteri için müthiş sevindirici bir haber.”

Bu arada, küresel forklift endüstrisi, bir önceki rekoru belirleyen 2015’e göre %7’lik bir artış göstererek 1.182.000’i aşan siparişlerle 2016’da tüm zamanların en yükseğine ulaşan güçlü büyüme döneminin ortasındadır. En iyi 20 tedarikçinin performansı, kaydedilen çift haneli kazançlarla bu büyümeyi yansıtıyor.

“Hiç birimizin bunu beklediğini sanmıyorum,” diyor Wood. “Bu gerçekten tüm beklentilerimizin ötesinde. Aslında, sektörümüzün döngüselliği yüzünden şu ana dek bir yavaşlama bekleyebilirdik, ancak şikayet etmiyorduk.”

Top 10, En Büyük 10 Tedarikçi

Toyota Industries Corporation (TICO), 8.563 milyar dolarla 1. sıradaki yerini korudu. Şirket, lojistik segmentini yeniden sınıflandırdıktan sonra, 2015-2016 mali yıl rakamlarını geçen senenin listesinde bildirilen 8.346 milyar $ ‘dan 8.559 milyar $’ a değiştirdi. Sonuç olarak, Toyota’nın ’16 -’17 mali yıl için gelirleri sakinliğini koruyup sabit kalmıştır.

TICO’nun malzeme elleçleme ekipmanlarının net satışları, Avrupa, Japonya ve diğer pazarlardaki ünite satışlarındaki artışa rağmen, ağırlıklı olarak kur dalgalanmalarının etkisine bağlı olarak %3’lük bir düşüşle 1.001,5 milyar yen olarak gerçekleşti.

Bir TICO temsilcisine göre, malzeme elleçleme ekipmanları pazarı, genel olarak, Avrupa’daki ve Kuzey Amerika’daki ünite satışlarındaki artışa ve Çin’deki toparlanmaya bağlı olarak küresel genişlemesini sürdürdü, ancak Japonya’da ünite satışları bir önceki mali yılınkiyle aynı seviyedeydi.

Temsilci, Bastian Solutions ve Vanderlande Industries’in satın alımlarının, lojistik sektöründeki yapısal değişikliklere bir yanıt olarak ve Toyota Industries’in küresel ölçekte lojistik çözümleri iş dalını güçlendirmek için olduğunu belirtti.

İkinci sıradaki KION, %4 büyüyerek 5.879 milyar dolara ulaştı. 2017 yılının başlarında, şirket, Kuzey Amerika pazarı için geliştirilen Linde ve Baoli markalarının beş yeni modelini piyasaya sürdü. O dönemde KION Kuzey Amerika’nın genel müdürü ve CEO’su Vincent Halma, “yeni ürünler ve hizmetler sunma performansımızın gerçekten benzeri görülmemiştir” demişti. KION ayrıca geçtiğimiz günlerde, Güney Carolina’daki tesis kapasitesini, 2015 yılındaki 3.000 forkliftten 2020 yılına kadar yılda 12.000 adede çıkarmayı planladığını açıkladı.

Geçen yılın 7. sırasındaki UniCarriers’ı 1 Ocak 2017’de satın alan Mitsubishi Nichiyu Forklift, altıncı sıradan üçüncü sıraya yükseldi .  Bildirilen gelirler, UniCarriers’ın tamamına sahip olunan bir bağlı kuruluşa dönüştürüldüğü 2016 mali yıl için, konsolidasyona dayalı geçici bir rakamdır.

Mitsubishi ve UniCarriers birleşmesi, 2016’daki güçlü performansına rağmen Jungheinrich’i 4. sıraya gönderdi. Şirket, yıllık bazda ABD doları cinsinden %8,5, Eurocinsinden ise %12 büyümüştür. Bu, 109.200 adet forklift (+%12.5) siparişini ve 106.300 adetlik (+%16.6) bir üretimi yansıtmaktadır. Jungheinrich ayrıca küresel satış ve servis ağını genişleterek dünya çapında 36 ülkeye varlığını taşıdı.

Jungheinrich AG yönetim kurulu başkanı Hans-Georg Frey, “Jungheinrich Grubu, 2016 yılında tüm temel performans göstergelerinde önemli artışlar kaydetti,” diyor. “Büyümenin temel lokomotifleri, sürücüleri yeni forklifo iş dalı ve Lojistik Sistemleri Bölümü idi. İlk kez, Net satışlar ve alınan siparişler açısından 3 milyar € ‘nun üzerine çıktık.”

Crown Equipment, 2016 yılını tamamlarken %10’dan fazla büyüyerek ve sadece 3 milyar dolarlık ihtiyatlı bir gelirle beşinci sırada kendine yer buldu.

Altıncı sırada yer alan Hyster-Yale Materials Handling, bu yıl 2.57 milyar dolarla sabit seviyede kaldı Bir sözcü, “ünite hacimlerinin düşüklüğü, anlaşmaya özel satış fiyatlarının olumsuz etkileri, güçlü ABD doları ve satışların 2016’da 2015’e kıyasla düşük fiyatlı forkliftlere kaymasından” bahsetti.

Forklift gelirindeki düşüş, Hyster-Yale’in Nisan 2016’da 61 milyon $ karşılığında satın aldığı Bolzoni’den gelen gelirlerle kısmen dengelenmiştir. Bolzoni Auramo ve Meyer markalı İtalyan forklift ataşmanları imalatçısının, 30 Eylül 2015 tarihinde sona eren 12 aylık dönem için konsolide gelirleri 152.6 milyon doları buldu. Bolzoni’nin kendi yönetim ekibi ve yönetim kurulu ile kendi başına bir iş dalı olarak faaliyet göstermeye devam etmesi bekleniyor.

Anhui Forklift, %2,3 büyüyerek 7 numara oldu. Şirket, 2016 yılında gelişmekte olan pazarlara yönelik yeni bir marka olan CHL’yi tanıttı. Yıl boyunca, satışları %16 artışla toplam 86.625 adet olarak gerçekleşti.

%10’u aşan büyümeyle 781 milyon dolar ciro elde eden Doosan, listede 11’inci sıradan 8’nci sıraya yükseldi.

Hangcha Grubu, yaklaşık %10’luk bir büyümeyi başarırken, tüm forklift sınıflarında 82.350 adet satarak % 23’ün üzerinde bir artış sağladı ve bu satışlar onu 2015’teki 12. sıradan bu yıl 9. sıraya yükseltti. Şirket, 2016 yılı sonunda Çin’in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’na kote edildi.

Bir temsilci, “Tedarik cephesindeki reform da dahil olmak üzere Çin hükümetinin stratejisinin sağladığı avantajla, Çin imalat sanayii, yurtiçi talebin serbest bırakılmasıyla birlikte yavaş yavaş toparlanma eğilimine girdi,” notunu düştü.

Clark Material Handling, durgun bir 2016 sonrasında yine 10. sıradaki yerinde. 100. yıldönümünü kutladığı 2016 yılı, Clark için küresel açıdan sorunsuz geçen bir yıl oldu, diyor satış ve pazarlama başkan yardımcısı Scott Johnson. Şirketin küresel üretim platformunda, Çin, Güney Kore ve yanı sıra, Kuzey Amerika genel merkezinin şu anda altı model için tam üretim kapasitesine sahip olduğu Lexington, Ky. tesisleri bulunmaktadır. Şirket ayrıca 2017’de piyasaya birkaç yeni ürün sunmaya hazırlanıyor.

Listenin geri kalanı

Listenin alt yarısındaki birkaç şirket, baskıya giriş anına kadar gelir bildiriminde bulunamadı, bu nedenle onların 2015 yılı gelirleri 2016 yılına taşındı. Bunlara şirketler:

  1. sıradaki Hyundai, 15. sırada Konecranes, 16. sırada Lonking, 18. sırada Hubtex ve 19. sırada yer alan Paletrans.
  2. sırada Komatsu, 2016 gelirlerinin yaklaşık %19 oranında düşmesinden sonra iki basamak indi.

Bir basamak yükselerek 134. sırada yer bulan Combilift, İrlanda merkezli dört yönlü forklift, yan yükleme ekipmanları ve açık ayaklı taşıyıcılar üreticisi, 2016 yılındaki 4.350 adet satışıyla %7 büyüdü ve bir önceki yıla göre %11,5’luk bir artış gösterdi. 2016 yılında şirket ayrıca, yeni çok yönlü, ayakta sürücülü reach truck istif aracını piyasaya sürdü.

Listedeki en yüksek organik büyüme oranı olan %25’lik büyümeden sonra, EP Equipment 2016’yı 200 milyon dolarlık gelirle tamamladı ve ünite satışlarında 32.000 adetle %33’lük bir büyüme yakaladı.

Listeye yeni giren Fransa merkezli Manitou, 2016 yılında 5,566 adetlik üretim yaptı ve bu 2015’e göre bir %10’luk artış anlamına geliyordu. Endüstriyel forklift gelirleri, yıl boyunca %18 artışla toplam 136 milyon $ oldu. Şirket, Kuzey Amerika pazarına 14 endüstriyel forkliftin tanıtım planlarını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde üç üretim tesisi işleten Manitou Americas, 2017 ve 2018 yılları boyunca yeni modeller tanıtacak.

Listemizi tamamlayan Godrej and Boyce, 2016 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık %22 bir artışla 3.088 adede ulaştı. Bir sözcü, şirketin malzeme elleçleme ekipmanları segmentinin %7 büyüdüğünü ve şirketin de toplamda %13 bir büyüme kaydettiğini söyledi. Sözcü, “Hindistan’ın GSYİH’sı, geçen yıl otomotiv, perakende vb. gibi tüm önemli sektörlerdeki büyüme sonucu %7.2 arttı,” dedi.

Elektrikli forkliftlerin pazar payı artmaya devam ediyor

Uzun yıllardır, elektrikli forklift satışlarının içten yanmalı (IC) forklift satışlarına oranı bir yükseldi, bir düştü. Ancak elektrikli forklift segmenti son yıllarda hakim duruma geçti ve uzmanlar, tüpten çıkan diş macununun tüpe geri dönmesinin mümkün olmadığını kabul ediyor. 2015 yılındaki %8 büyümenin ardından, elektrikli ürünler geçen yıl %11 oranında bir büyüme kaydetti. IC 2015’te %10 düşmüştü, ancak 2016’da %2’lik bir artışla biraz toparlandı. Küresel anlamda, tüm satışlardaki elektrikli ürün satış oranı, 2015 yılındaki %60’tan, 2016 yılında %62’ye çıktı.

Geçtiğimiz yıl rekor seviyeye çıkan Kuzey Amerika’daki elektrikli satış oranı, 2015’te %63 iken 2016’da %65,5’e yükseldi. Kuzey Amerika’da elektrikli forklift pazarı %6 büyürken, IC pazarında %5 düşüş yaşandı. IC düşüş neredeyse tamamen Sınıf 4, kapalı saha dolma lastikli ekipmanlar’dan kaynaklandı. Sınıf 5 durumunu korurken, Sınıf 4 %11 düşüş kaydetti.

Kapalı saha depo uygulamaları için kullanılan Sınıf 2 ve 3 küçük elektrikli forkliftler, daha büyük denge ağırlıklı Sınıf 1, 4 ve 5 forkliftlere karşı da başarılı oldu. “Bu çok ilginç bulduğum çok önemli bir eğilim,” diyor Wood. “”Küresel olarak, bu depo forkliftleri pazarın, %42’sini oluşturuyordu ve şu an %45 seviyesinde. Yıllar boyunca belki herhangi bir yılda %1’lik bir değişim görmüş olabilirim. Biz bir milyon adet forkliftten bahsederken, bu yine de büyük bir sayı, ama %3 bir değişim görmek ibrenin hareket ettiği anlamına geliyor.”

Wood, elektrikli depo forkliftleri segmentinin büyümesinin devam edeceği beklentisinde. Her ne kadar, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş bölgeler, e-ticaret ve sürdürülebilirlik girişimleri paralelinde elektrikli forkliftlere yönelseler de, gelişmekte olan bölgeler halen yoğun olarak IC ve denge ağırlıklı ekipmanlara bel bağlıyor.

Elektrikli ve IC ürünler pazar payı için yarışırken, Wood, lityum iyon ve yakıt pilleri gibi alternatif güç kaynakları konusunda da ilerleme kaydedildiğine dikkat çekti. “Birkaç yıl önce yakıt hücreleri konusuna biraz soğuk bakmış olabilirim, ancak sanırım bunlar artık daha fazla ilgi çekmeye başlıyor,” diyor. “Öyle görünüyor ki, artık bu fırsatları ciddiye almaya değer.”

Bölgeler itibariyle büyüme

Dünya Endüstriye Forklift İstatistikleri (WITS) organizasyonu, forklift satışlarında üç aylık ve aylık istatistikleri izler ve raporunda bunları Kuzey Amerika, Brezilya, Japonya, Kore, Avrupa ve Çin merkezli altı ticaret grubu içinde bir araya getirir.

2016 WITS rakamlarına göre, küresel siparişler %7,5, dünya sevkiyatları %8.3 oranında arttı (bkz. “Tablo.2 Dünya Forklift Pazarları” tablosu). Bu, 2014’teki% 8’lik sipariş artışının ardından 2015’teki hareketsiz seyreden sipariş ve sevkiyatları izlemektedir.

2016 WITS verilerinde dikkati çeken diğer önemli noktalar şunlardır:

  • Pazarın %35’ini oluşturan Avrupa, yıllar içinde ilk kez çift basamaklı rekor kırarak, %13’lük bir artışla yine büyümede en büyük payı aldı. Siparişler 47.000 üniteden fazla artarken, sevkiyatlar da büyüyüp yaklaşık 55.000 adet oldu.
  • Amerika kıtası, 2015’teki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan rakamı 281.000 sipariş adedi ile aştı ve bu bölge şu anda tüm pazarın %24’ünü oluşturuyor.
  • Avrupa’nın güçlü büyümesinin ardından, Asya bölgesi, son yıllardaki %40’ı aşan payını düşürdü ve şu anda küresel sevkiyat ve siparişlerin %38’ini temsil ediyor. Geçen yılın %6’lık gerilemesine rağmen, burası yine de en büyük bölge, 2016’da sipariş ve sevkiyatlardaki artış %7’nin üzerine çıktı ve toparlandı.
  • Sınıf 3 forkliftler (dolma lastikli elektrikli el forkliftleri ya da el-tipi/sürücülü-tip forkliftler), siparişlerde %14 ve sevkiyatlarda% 16 büyüyerek diğer sınıfların büyüme oranının neredeyse iki katı bir büyüme oranı kaydetmiştir. Sınıflar 4 ve 5 (içten yanmalı) her biri %2 oranında büyümüştür.

Sizin İçin Önerilenler

Loading...

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0