Portif mi Forklift mi, Hangisi doğru?

AnasayfaForklift FiyatlarıForklift

Portif mi Forklift mi, Hangisi doğru?

Ağır yük taşıma araçlarının telaffuzunu günlük hayatta forklift olarak da, portif olarak da görüyoruz. Ülkemize kelime olarak İngilizce'den gelmişti

Forklift Nedir, Nasıl Çalışır, Hangi Alanlarda Kullanılır?
Manlift Personel Yükseltici Platformlu Araçlar
Kiralık Forklift | Forklift Kiralama Faydaları ve Firmaları

Ağır yük taşıma araçlarının telaffuzunu günlük hayatta forklift olarak da, portif olarak da görüyoruz. Ülkemize kelime olarak İngilizce’den gelmiştir. Anlamı çatal kaldıraçtır. Türkçe olarak “motorlu istif makinesi” de diyebiliriz. Peki doğrusu portif midir, forklift midir?

Doğru Kullanım Şekli

Çatal kelimesinin İngilizcesi fork, kaldıraç kelimesinin İngilizcesi de lift’tir. Yani doğrusu forklift olarak telaffuz edilir. Ancak söylenişinin biraz zor olması sebebiyle portif diyenler de vardır. Forklift Türkiye olarak yaptığımız araştırmaya göre forklift sahiplerinden yaklaşık her 10-15 kişiden birinin portif kelimesini kullandığını düşünüyoruz. 

 

En Çok Aranan Portif Kelime Çiftleri

Portif konusunda yapılan internet aramalarının çoğunluğu portif almak isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu durumda en çok aranan kelimelerin zirvesinde sıfır portif fiyatları ve 2. ikinci el portif fiyatları kelimelerini görüyoruz. Ardından şarjlı, elektrikli satılık portif fiyatları gelmektedir.

Forklift Fiyatları Nelere Bağlıdır?

Yakıt Türü

Forklift fiyatlarını etkileyen başlıca unsur forkliftin yakıt türüdür. Dizel forkliftler, elektrikli – akülü forkliftlere göre daha düşük fiyatla satılmaktadır. Ayrıca bakımı da elektrikli portiflere göre daha ucuzdur. Fakat akülü modeller yakıt açısından daha ekonomik olmaları sebebiyle portif fiyatlarının daha yüksek olmasına rağmen tercih edilmektedir. Bunun dışında akülü modeller iç ortamlarda kullanılmaya daha uygundur.

Yük Miktarı

İkinci etken olarak forkliftin kaldırabileceği yük miktarını söyleyebiliriz. Azami kaldırma ağırlığı 2 ton olan forklift ile 10 ton olan forklift arasında fiyat farkı olduğu aşikardır. Taşıyabileceği yük miktarına göre farklı forklift bileşenleri ve akü ihtiva ettiğinden dolayı donanım masrafı artmaktadır.

Marka

Forklift üreten yerli ve yabancı birçok forklift markası bulunmaktadır. Her markanın kendine özgü bir kalite vizyonu vardır. Kaliteli markalar fiyat olarak daha yüksektir. Sektörde en kaliteli markalardan biri olarak Mitsubishi’yi gösterebiliriz.

Kullanım oranı

İkinci el forklift pazarında fiyatlar forkliftlerin kullanım oranlarına göre değişmektedir. Daha fazla kullanılmış, tamir görmüş, yıpranmış forkliftler daha ucuz olmasına rağmen, kullanım sonrası oluşabilecek tamir, servis ve bakım masraflarından dolayı forklift fiyatı oldukça yükselebilir.

Model

Forklift markaları birbirine yakın fakat aralarında ufak farklar bulunan forkliftler üretebilmektedir. Araçların 2017-2020 model farkları gibi düşünebiliriz. Yeni modellerin fiyatları daha yüksek olmaktadır.

 

Sizin İçin Önerilenler

Loading...

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0