Forklift Nedir, Nasıl Çalışır, Hangi Alanlarda Kullanılır?

AnasayfaForklift

Forklift Nedir, Nasıl Çalışır, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Forklift; kaldırma ve taşıma amacıyla, bir yük altına yerleştirilmek üzere ön tarafında aparatı bulunan, güçle çalışan çatallı bir platforma sahip, kü

Manlift Personel Yükseltici Platformlu Araçlar
Ağır Tonaj Forklift
Kiralık Forklift | Forklift Kiralama Faydaları ve Firmaları

Forklift; kaldırma ve taşıma amacıyla, bir yük altına yerleştirilmek üzere ön tarafında aparatı bulunan, güçle çalışan çatallı bir platforma sahip, küçük endüstriyel bir araçtır. Forkliftler, depolama hizmetleri başta olmak üzere bir çok endüstriyel alanda, ihtiyaçlara çözümler üretmektedir.

Forkliftler, elektrikli ve içten yanmalı motorlar ile çalışmaktadırlar. Bazı forkliftler operatörlerinin makineyi sürerken ve çalıştırırken oturmasına izin verirken, bazı forkliftler operatörün ayakta durmasını gerektirir. Endüstride forkliftler, ağır yüklerin taşınması ve istiflenmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

Forklift Bileşenleri

Forklift; çeşitli bileşenlerden oluşmaktadır. Forkliftlerin verimli bir şekilde çalışabilmesi için, güç kaynağı ve kendi ağırlığının, kaldırabileceği maksimum kapasiteye zıt yönlü olması gerekmektedir.

1-Forklift Kasası

Forklift kasası, makinenin tabanını oluşturan en önemli bileşenidir. Tekerlekler, karşı ağırlık gibi en önemli parçalar, doğrudan forklift kasasına bağlanır.

Forklift Bileşenleri Görsel

Forklift Bileşenleri

2-Karşı Ağırlık

Karşı Ağırlık, forkliftin arka kısmına bağlı bir dökme demir ağırlığıdır. Karşı ağırlığın amacı, kaldırılan yükü dengelemektir. Elektrikli Forkliftte karşı ağırlık, kurşun asit bataryaya sabitlenir.

Forklift Karşı Ağırlık

Karşı Ağırlık

3-Güç Kaynağı

Forkliftleri iki çeşit güç kaynağı ile çalışmaktadırlar. Bunlardan ilki; içten yanmalı motorlu olan, LPG, dizel vb. yakıtlar ile çalışmaktadırlar. Bu çalışma yöntemine sahip dizel forkliftler ve LPG’li forkliftler, çoğunlukla açık alan çalışmalarında kullanılmaktadırlar. İkinci güç kaynağı yöntemi ise; elektrikli forkliftlerdir. Bu forkliftler akü aracılığı ile güç almaktadırlar. Çoğunlukla iç mekan çalışmalarında kullanılmaktadırlar.

Forklift Güç Kaynağı

Forklift Güç Kaynağı

4-Taşıyıcı Alt Takım

Taşıyıcı alt takım forkliftte temel görevi görür. Taşıyıcı alt takım direk raylara sabitlenir, böylece yukarı ve aşağı doğru kolayca hareket ettirilebilir.

Forklift Alt Takım

Forklift Taşıyıcı Alt Takım

5-Direk

Direk, yükleri kaldırıp aşağı doğru iten dikey bir parçadır. Direk bileşeni, yatay kontrol sağlayan “Kilitleme Raylarından” oluşur.

Forklift Direk

Forklift Taşıyıcı Direk

Forklift Nasıl Çalışır ?

Forkliftler üç temel bileşene gücün ulaştırılması ile çalışmaktadırlar.

Forklift Nasıl Çalışır ?

Forklift Nasıl Çalışır ?

1-Kaldırma Mekanizması: Hidrolik Silindirler

Kaldırma kolu forkliftin tabanındaki bir elektrikli hava pompasına bağlanmıştır. Tutamağa basıldıktan sonra, dışarıdaki havayı bir filtreden çeken ve onu hidrolik silindirlere ulaşan bir boruya iten hava pompasını tetikler.

Bir hidrolik silindir, bir ucunda kapalı bir esnek yağlanmış pistonla birbirine kapatılmış içi boş bir borudan oluşur. Gazlar silindirin tabanından içeri girerek gazların dışarı sızmadan girmesine izin verir.

Silindirdeki gaz hacmi, içindeki basıncı artırır. Piston kafasının bölgesine uygulanan basınç, yukarıya doğru bir kuvvet üretir. Bu kuvvet, pistonun yukarı çıkmasına, gazın hacminin artmasına ve basıncın en aza indirilmesine neden olur. Forklift yüksekliğinde fiziksel denge oluşturur ve Gaz ve Forkliftin Yükünden eşdeğer bir kuvvet oluşturur.

  • Yükü Yükseltmek İçin

Operatör, kolu ileriye doğru iter ve forkliftin silindirlere fazla hava pompalamasını bildirir.

  • Yükü indirmek için

Operatör, silindiri gazları boşaltmak için özel bir valfi işaret eden kolu geriye doğru çeker.

2-Kaldırma Mekanizması: Makaralı Zincir Kasnağı

Hidrolik pistonlar “direk” olarak bilinen iki ana dikey yapıya bağlanır. Yükü taşımak için kullanılan çatallar, dayanağın direğin üst kısmında bir dişli oluşturduğu bir çift makaralı zincir kasnağı ile forkliftin ana gövdesine bağlanır.

Bu nedenle, hidrolik pistonlar direkleri yukarı doğru ittiğinde, direkler üzerindeki dişliler makara zincirlerine doğru bastırılır. Bu, zincirin bir tarafının forkliftin taşınmaz iskeletine sabitlenmesi ve direklerin yukarı doğru hareket edebilmesinin tek yolunun, dişliler saat yönünde dönmesi ve çatalların üst tarafını çekmesidir.

Bu mekanizmanın önemi, çatalların silindirlerin ulaşamayacağı uzaklığa gitmesidir. Silindir zincir kasnakları için kullanılmazsa, forkliftler yükü eşdeğer bir yüksekliğe kaldırmak için çok daha uzun silindirler gerektirir.

Forklift Zincir Kasnağı

Forklift Zincir Kasnağı

3-Kontroller

Forkliftler iki kontrol setine sahiptir: Biri Direksiyon ve diğer kaldırma için.

Direksiyon Kontrolü

Direksiyon kontrolü, bir golf arabası ile benzer şekilde çalışır, hızlanma pedalı, direksiyon, fren, geri vites ve ileri vites. Forkliftler arka tekerlek direksiyonunu kullanır. Direksiyon simidini açtığınızda, arka akstaki tekerlek ileri geri dönmeye başlar. Bu, operatörün bir kargoyu taşırken daha fazla dönme ve hassasiyet derecesi almasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Forklift Direksiyon Kontrolü

Forklift Direksiyon Kontrolü

Kaldırma Kontrolü

Kaldırma Kontrolü, iki kolu içerir: Biri, Yükü Geri ve İleriye Eğmek için Yukarı-Aşağı ve Diğerleri Kaldırmak içindir.

Kaldırma Kontrolü, yukarıda açıklanan kaldırma mekanizması ile aynı görevi görür. Devirme Mekanizması biraz farklıdır. Direklerin tabanına bağlı iki çift ek hidrolik silindir vardır.

  • Eğim Kolu ileriye doğru hareket ettirildiğinde, hava odayı otomatik olarak doldurur. Basınçtaki yükselme, pistonun kafasını itmek ve direklerin aracın vücudundan uzaklaşmasına izin vermek için yeterlidir.
  • Tilt Kolu geri hareket ettirildikten sonra, hava yavaşça silindire geçer ve direğe bağlı silindirlerin diğer parçalarına pompalanır. Pistonlar öne doğru itildiğinde, direkler araca geri itilir.
Forklift Kaldırma Kontrolü

Forklift Kaldırma Kontrolü

Forkliftlerin Endüstriyel Kullanımları

Forkliftler, depolama ve nakliye endüstrilerini baştan aşağıya değiştirdi. Forkliftler 1920’li yılların başlarında icat edildi. 20. yüzyılda ve şimdi günümüz endüstriyel dünyasının önemli bir parçası haline gelmişti.

Forkliftler En Çok Kullanıldığı Endüstriler

İnşaatlar

İnşaatlarda Forklift Kullanımı

İnşaatlarda Forklift Kullanımı

 

Endüstriyel Forkliftler, inşaat alanlarındaki çok faydalı ekipman olarak hizmet vermektedir, zira zorlu arazi üzerinde yüksek binalarda ağır yapı malzemelerini taşımak için kullanılabilir. Bir kaldırma asansörünün ve bir taşıma aracının işlevlerini birleştirir ve verimli hale getirir. Forkliftler, nakliye kamyonundan tuğla, inşaat malzemeleri ve çelik kirişleri boşaltabilir ve bunları iş sahasına taşıyabilir.

Depolama

Depolamada Forklift Kullanımı

Depolamada Forklift Kullanımı

Forkliftlerin en yaygın kullanım alanı depolardır. Forkliftler ağırlıklı olarak kamyonların yüklenmesi ve boşaltılması ve malların taşınması, istiflenmesi için kullanılır. Ağır işler için yüksek tonajlı forkliftlerden,  yaya kumandalı istifleyicilere kadar geniş bir forklift yelpazesi mevcuttur.

Forkliftler, genel depolama hizmetleri için bir tonluk kapasiteden, konteyner taşımaları için 50 ton kapasiteye kadar, değişen ihtiyaçlara göre çeşitli ebat ve tonajlarda üretilmektedirler.

Geri Dönüşüm

Geri Dönüşümde Forklift Kullanımı

Geri Dönüşümde Forklift Kullanımı

Forkliftler, geri dönüşüm kamyonlarının veya konteynırlarının boşaltılması ve içeriklerinin ayrıştırılması için geri dönüşüm operasyonlarında da kullanılır. Forkliftler, düz kamyonları, traktör römorklarını, asansörleri ve demiryolu araçlarını verimli bir şekilde yükleyebilir ve boşaltabilir. Çatal ekleri, çatalları kayabilen lastikler gibi malzemelerin taşınmasında kullanılabilir.

ÖNEMLİ BİLGİ : Yükleme / boşaltma işlemini başlatmadan önce, çalışma alanı iyi hazırlanmış olmalıdır. Aracın freni kurulmalıdır. Forkliftin devrilmesini önlemek için traktöre bağlı olmayan yarı römorku destekleyen sabit krikolar monte edilmelidir. Aracın giriş kapısının yüksekliğinin forkliftin yüksekliğini en az 5 cm kadar temizlediğinden emin olun. Ayrıca, rıhtımların yanı sıra rıhtım plakalarının tıkanıklıklarının olmadığından ve tamamen kuru olduğundan emin olun. Yük olmadan seyahat ederken çatallar aşağıya bakılmalı ve bir yük ile seyahat ederken yukarı kaldırılmalıdır.

Limanlar

Limanlarda Forklift Kullanımı

Limanlarda Forklift Kullanımı

Forklift kamyonları, günümüzde ağır konteynerler, dökme konteynırları dağıtım kamyonlarından liman depolama bölgelerine ve daha sonra gemilere taşımak için kullanılıyor. Tahliyenin ardından, ahşap ve çelik sevkiyatlarını taşımak için kullanılır.

KAYNAK – Wikipedia

Sizin İçin Önerilenler

Loading...

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0