Forklift İthalatına Gözetim Uygulaması

AnasayfaGenel

Forklift İthalatına Gözetim Uygulaması

Ticaret Bakanlığı’nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliği 12 Aralık 2019 tarihli 30976 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre k

TCM İstif Makinası Operatör Konforunu Nasıl Garantiler?
Forklift Ehliyeti
Depo Verimliliği İçin 5 Önemli Tavsiye

Ticaret Bakanlığı’nın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliği 12 Aralık 2019 tarihli 30976 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre kaldırma yüksekliği 100 cm veya daha fazla olan kaldırma araçları için kg başına 6 dolara, arazi forkliftleri ve istiflemekte kullanılan diğer yük araçları ile mekanik kaldırma platformlu yük araçları için de kg başına 4 dolara kadar gözetim miktarı uygulanacak.

Gözetim uygulamasının yayımlanmasında yerli üreticinin korunması ve ithalat üzerindeki vergi kaybının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Gözetim Uygulaması Detayları

Gözetim uygulaması 12 Aralık 2019 tarihli 30976 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar ile 8427.10 – 8427.20 ve 8427.90 alt tarife pozisyonlarında yer aldı. Bu pozisyonlarda forkliftler, kaldırma ve elleçleme tertibatı olan diğer yük arabalı ürünlere %6 ile %6,5 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi getirildi.

Uygulamanın Faydaları

Forklift ve kaldırma araçlarını üreten yerli firmaların desteklenmesi ve ithalat üzerindeki vergi kaybının önlenmesi için faydalı bir uygulama olarak görünmekle beraber bazı noktalarda eleştirilerle muhatap oluyor.

Uygulamanın Yöneltilen Eleştiriler

Gözetim Uygulamasının sadece Çin’den yapılan ithalatı kapsaması eleştirilerin en başında yer alıyor. Çünkü yurt içindeki firmaların ithal ettiği forklift ve istif makinelerinin yarısından faydası Çin’den değil, Avrupa ve Efta ülkelerinden yapılıyor. Verginin de Çin ile beraber bu ülke gruplarına da uygulanması vergi kaybı açısından daha faydalı olacaktı.

Vergi artışı ile küçük ve orta ölçekli firmaların kazançları azalacak. İşlerini halledebilmek için ucuz ürünlerle çalışmak durumunda olan bu firmaların iş yapmaları istemeden de olsa engellenecektir. Üretici kazanacak olsa bile diğer taraftan küçük ve orta ölçekli firmalar için bir kayıp demektir.

Devletimize Tavsiyeler

Yurt içinde forklift üreten firmaların çok fazla olmamasıyla beraber üretilen forklift ve kaldırma ürünleri için gereken hammadde yurt dışından, bilhassa Çin’den ithal ediliyor. Yurt içinde üretim yapan firmaların desteklenmesi için gözetim uygulamasından ziyade, daha çok destek verilmeli ve gümrük vergilerinin tüm ülkelerden gelen ürünler için düzenlemesi gerekir. Bu sayede üretim yapmak isteyen firmaların hevesini kırmak yerine, onları bu şartlar altında bile cesaretlendirmiş oluruz.

Resmi Gazete Gözetim Vergisi linki: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/11/20191121-6.htm

Resmi Gazete Gözetim Vergisi tam metni:

 

Sizin İçin Önerilenler

Loading...

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0