Forklift Ehliyeti

AnasayfaGenel

Forklift Ehliyeti

Forklift, depolarda ve taşıma işleminin fazla olduğu yerlerde kullanılan bir araçtır. Gördüğünüz o minik forklift araçları, kilolarca ağırlığı bana mı

Forklift Servisi Nedir, Neden Gereklidir?
TOP 20 En iyi forklift tedarikçileri 2017 – 2018
Depo Verimliliği İçin 5 Önemli Tavsiye

Forklift, depolarda ve taşıma işleminin fazla olduğu yerlerde kullanılan bir araçtır. Gördüğünüz o minik forklift araçları, kilolarca ağırlığı bana mısın demeden taşıyabilir. Üstelik taşıma işlemini oldukça hızlı bir şekilde yapar.

İş Kanununa göre Forklift kullanan kişilerin İş Makinesi Operatör belgesi alması zorunludur.

  • İş Makinesi Operatör belgesi olmadan bu iş makinesini kullanan operatör ve kullanmasına izin veren firma yetkilileri hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerince cezai işleme çarptırılmaktadır. Bu gibi olumsuz durumlardan etkilenmemek için forklift türü iş makinesini mutlaka yetkili (belgeli) operatörler tarafından sevk ve idare edilmesi gereklidir.
  • 18 yaşını doldurmuş,En az ilkokul diploması olan,kanunun 41 inci maddesi (e) bendinde sayılan T.C.K.maddelerinden mahkumiyeti olmayanlar ve iş makinesi kullanmasına engel teşkil etmeyecek sağlık problemi olmayanlar başvuru yapabilir.
  • Bu belgeyi almak için kursiyer yazılı sınava tabi olur. Başarılı olması halinde uygulama sınavına girer ve bu sınavda da başarı göstermesi halinde İş Makinesi Operatörlük Belgesi almaya hak kazanır.
  • Sınavda başarılı olan kursiyerlere 2918 Sayılı Trafik Kanunun 42.maddesine göre Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Onaylanan İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir.
  • İş Makinesi kazalarının büyük bir bölümü sertifikasız kişiler tarafından  yapılmaktadır. Forklift Ehliyeti alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri ders saatidir forklift eğitimi aldığınız kursun size nekadar ders vereceği önemli bir husustur; çünkü ne kadar fazla eğitimli bir forklift şöförü ile beraber çalışırsanız o kadar fazla forklift kullanmasını öğrenir tecrübe edersiniz.
  • Aşağıdaki Bağlantılarda Forklift Ehliyeti ile ilgili diğer yazılarımızı bulabilirsiniz

Sizin İçin Önerilenler

Loading...

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: