Forklift Türkiye
Forklift Çeşitleri Forklift Markaları

Exproof Forkliftler

EP-fex60-explosion

Patlama tehlikesi olan sahalarda çalışa bilecek forkliftler

Patlama tehlikesi olan alanlarda çalışmak üzere forklift imalatçıları özel forkliftler geliştirmektedir. Bunlar, dizel motorlu ve elektrikli (Akülü) denge ağırlıklı forkliftler olabileceği gibi, bu amaç için tasarlanmış elektirikli transpaletler, sipariş toplama toplama forkliftleri ve çekici traktörlerde mevcuttur. Bu forkliftlerin patlayıcı gaz veya toza beklentisi olan tehlikeli alanlarda kullılabilmesi için tasarım ve imalatının bu konuda yayınlanmış özel talimatlara, standart ve normlara uygun olması veya  buna uygun hale getirmek için zorumlu modifikasyonları yapmış olması gerekir.Bu uygunluk, bu sahada uzmanlaşmış uluslar arası enstitü ve kuruluşların verecekleri test sertifikaları ile belgelenir. Bu tür sertifikaya sahip forkliftlere “Ex-proof” forkliftler diyoruz.

 

Patlama tehlikesi olan farklı alanlar ve ve uygulamalar için patlamaya karşı koruyucu önlemleri belirlemek üzere avrupa standartları geliştirilmiştir. Bu Standartlar; parlama gruplarına göre sınıflandırmaları belirler, sıcaklık derecelerini tayin eder. Buna göre; çeşitli tehlike bölgeleri tanımlanmış, her bölgede bulunması muhtemel patlayıcı maddenin bulunma olasılığı ve yarattığı tehlike seviyesi tayin edilmiştir. Herhangi bir spesifit mahalde gerçekten mevcut olan tehlike seviyenin tespiti, ve gerçekten ex-proof kullanımı gerekip gerekmediğinin kararı, yerel otariteler kadar o tesisin yetkilisinin de sorumluluk alanına girer.

 

Dizel motorlu bir forklift için en yüksek koruma sınıfı “1 – IIB – T4 olan için ‘2G’ koruma kategorisi” olarak belirtilmiştir. Bu tanımı “II B” referansı patlayıcı gazlar sınıflandırmasında patlama grubuna karşılıktır. “T4” işareti izin verilen en yüksek yüzey sıcaklığını gösterir. “Alan-1” ise incelenen alanı (Bölgeyi) işaret eder ve patlayıcı gazın sık sık ve uzun süreler boyunca mevcut olmasını beklendiğini belirtir.

Related posts

LPG Forklift | Markalar – Kullanım Alanları – Fiyatlar

forkliftturkiye

Baoli Elektrikli Forkliftler | Ekonomik – Güçlü – Güvenilir

forkliftturkiye

Dizel Forkliftler | Doğru Bir Yatırım Mı?

forkliftturkiye

Yorum Yap