Forklift Türkiye
Genel

Depo Verimliliği İçin 5 Önemli Tavsiye

Depo Verimliliği Arttırma

Depo verimliliği; bir işletme açısından en kritik olguların başında gelmektedir. Depolar, sık sık son teslim tarihlerine göre gönderilmesi ve alınması gereken binlerce lira değerindeki envanteri yönetmektedirler. Maksimum verimliliği sağlamak için, envanter yönetimi profesyonelce yapılmalı, etiketlenmeli, sınıflandırılmalı ve kolay ulaşılabilir olmalıdır. Verimsiz bir depo; zaman ve para harcayarak, müşteri ilişkilerine zarar verebilir.

Depo Verimliliği

Depo Verimliliği

Depo verimliliği için sizlerle 5 ipucunu paylaşacağız. Günümüzün yüksek rekabet ortamında deponuzdan yüksek verim almanız, işiniz için büyük önem taşımaktadır. Özellikle ürün tedariği sağlayan firmaların kar oranı artışı, henüz ürünü satmadan, depolarında başlamaktadır. Bu nedenle, depoların verimli olması; sorunsuz müşteri ilişkileri ve en düşük kaybı sağlama için önem taşımaktadır.

Depo Organizasyonu

Organizasyon, depo operasyonlarınızı iyileştirmenin anahtarıdır. Çok sayıda envanteri yöneten çalışanlardan oluşan büyük bir ekip, yöneticilerin dikkat etmemesi durumunda hızla dağılabilir. Tüm envanter kaydınızın etiketli ve sınıflara ayrılmış bir şekilde olması, organize olmanın ilk adımıdır. Unutulan veya kaybolan eşyalar kolayca bulunmazsa, para ve depolama alanı kaybına neden olacaklardır. Tüm envanter; çalışanların anlayacağı ve kolay ulaşabileceği şekilde düzenlenmelidir.

Vardiya programı yaparken, çalışanlarınız için gün sonunda işlerin toparlanması için yarım saat ayırmanız verimli olacaktır.

Hacme Göre Envanter Önceliği

Depo içerisine ürün dizilimi, en çok girişi ve çıkışı yapılan ürünlerin ön tarafta, kolay ulaşılabilr olacağı şekilde gerçekleştirilmelidir. En çok sirkülasyonu olan ürün için personelin zaman kaybetmemesini sağlamak akılcı olacaktır.

Ürünleri sirkülasyon derecelerine göre, renkler ile sınıflandırmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Bir müşterinizin yanlış ürünü alması, işletmenizin itibarına potansiyel olarak zarar vermektedir. Aynı zamanda sizin ve müşteriniz için para ve zaman kaybına yol açacaktır. Özel olarak firmanızın elinde olan müşteriyi kaybetmesi gibi acı sonuçlar ile de karşılaşabilrsiniz. Bu nedenle iyi yönetilen bir tedarik zinciri, firmanızın dikkatle kuracağı bir departman olmalıdır.

Teknolojiden Yararlanın

Depo içerisindeki ürünlerin; stok kaydı tutulurken, ürünleriniz sınıflandırılırken, giriş ve çıkış yönlendirmeleri yapılırken, siparişler hazırlanırken, kesinlikle ve kesinlikle teknolojiden yararlanmanız, verimliliğinizi arttıracaktır.

Bir Hasar Bölümü Belirleyin

Hasarlı olduğu için iade edilen veya depo içerisinde hasara uğramış olan ürünlerinizin muhafazası için ayrı bir hasar bölümü belirlemeniz oldukça yararlı olacaktır. Böylelikle hasarlı ürünün diğer siparişleriniz ile karışmasını engellemiş olacaksınız.

Bu yazımızda, depo verimliliği üzerine sizlerle 5 ipucunu paylaşmış bulunmaktayız. Büyük çaplı antrepoların tamamı bu beş ipucunu fazlasıyla uygulamaktadıırlar. Orta ve küçük çaplı depolar için oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bu yazımız, umarız ki faydalı olur.

Daha Fazla Oku : Baoli Elektrikli Forkliftler | Ekonomik – Güçlü – Güvenilir

Daha Fazla Oku : Forklift Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Related posts

Forklift Güvenlik Önlemleri | Önce İş Güvenliği

forkliftturkiye

TCM İstif Makinası Operatör Konforunu Nasıl Garantiler?

forkliftturkiye

Forklift Fotografları

forkliftturkiye

Yorum Yap