Atex Forklift | Patlama Tehlikesi Olan İş Sahalarına Özel Üretim

AnasayfaForklift Çeşitleri

Atex Forklift | Patlama Tehlikesi Olan İş Sahalarına Özel Üretim

Atex forklift; patlama tehlikesi olan alanlarda çalışmak üzere özel olarak üretilmiş forkliftlerdir. Bunlar, dizel motorlu ve elektrikli (akülü) denge

Dizel Forkliftler | Doğru Bir Yatırım Mı?
Çin Malı Forkliftler
Elektrikli Forklift | Hem Ekonomik, Hem Dinamik

Atex forklift; patlama tehlikesi olan alanlarda çalışmak üzere özel olarak üretilmiş forkliftlerdir. Bunlar, dizel motorlu ve elektrikli (akülü) denge ağırlıklı forkliftler olabileceği gibi; bu amaç için tasarlanmış elektirikli transpaletler, sipariş toplama toplama forkliftleri ve çekici traktörlerde mevcuttur.

Bu forkliftlerin patlayıcı gaz veya toza beklentisi olan tehlikeli alanlarda kullanılabilmesi için tasarım ve imalatının bu konuda yayınlanmış özel talimatlara, standart ve normlara uygun olması veya  buna uygun hale getirmek için zorunlu modifikasyonları yapmış olması gerekir.Bu uygunluk, bu sahada uzmanlaşmış uluslararası enstitü ve kuruluşların verecekleri test sertifikaları ile belgelenir. Bu tür sertifikaya sahip forkliftler, “Atex Forklift” olarak adlandırılmaktadır.

Atex Forklift

Atex forklift; patlama tehlikesi olan farklı alanlar ve ve uygulamalar için patlamaya karşı koruyucu önlemleri belirlemek üzere Avrupa standartları ile geliştirilmiştir. Bu Standartlar; patlama gruplarına göre sınıflandırmaları belirler, sıcaklık derecelerini tayin eder. Buna göre; çeşitli tehlike bölgeleri tanımlanmış, her bölgede bulunması muhtemel patlayıcı maddenin bulunma olasılığı ve yarattığı tehlike seviyesi tayin edilmiştir. Herhangi bir spesifit mahalde gerçekten mevcut olan tehlike seviyenin tespiti, ve gerçekten Atex kullanımı gerekip gerekmediğinin kararı, yerel otariteler kadar o tesisin yetkilisinin de sorumluluk alanına girer.

Dizel motorlu bir forklift için en yüksek koruma sınıfı “1 – IIB – T4 olan için ‘2G’ koruma kategorisi” olarak belirtilmiştir. Bu tanımı “II B” referansı patlayıcı gazlar sınıflandırmasında patlama grubuna karşılıktır. “T4” işareti izin verilen en yüksek yüzey sıcaklığını gösterir. “Alan-1” ise incelenen alanı (Bölgeyi) işaret eder ve patlayıcı gazın sık sık ve uzun süreler boyunca mevcut olmasını beklendiğini belirtir.

İş sahalarında, iş güvenliği ve iş sağlığı en iyi şekilde gözetilmesi gereken başlıklardır. Bu sebeple oluşturulan yasalar gerekçesiyle; patlama riski taşıyan tüm iş yerlerinde, Atex Forkliftlerin kullanımı gerekmektedir. 2015 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan; “Forkliftler ile Güvenli Çalışma” adlı broşürde, güvenli iş sahasının önemi, gerekliliğinden bahsedilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, Fatih EREL tarafından bakanlık bünyesinde yapılmış olan çalışmayı görebilirsiniz.

Forkliftler ile Güvenli Çalışma – Fatih Erel (2015)

Daha Fazla Oku : Forklift Periyodik Bakım

Sizin İçin Önerilenler

Loading...

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: